Az ősz egyik legfontosabb eseménye a mezőgazdaságban a betakarítás. Az ország egyes részein kiemelkedő minőségű nedűt adó szőlőhegyek vannak, az itt termő gyümölcs szürete pedig ünnepi mulatságok kezdetét is jelenti sok régióban. Aktuális lapszámunkban éppen ezért bepillantunk a kulisszák mögé, megnézzük milyen kihívások elé állítja ez a gazdákat, vagy is mit kell csinálni egy szüret alkalmával. Minderre a témában igencsak járatos Varsányi Pincészetben kerestük a választ, ahol a legmodernebb technológiák használata mellett nem felejtették el a tradicionális módszereket sem.
Gyermekkorunk emlékeiben biztosan megtaláljuk a puttonnyal szüretelő falusi emberek képét, akik hatalmas kádakba öntve a szőlőt, szaladgáló gyereksereg között próbálják elvégezni a könnyűnek nem nevezhető feladatot. Ha rögtön a dolgok közepébe akarunk vágni akkor eláruljuk, kézzel dolgozni szinte semmit nem kell! Az elmúlt években ugyanis, mint annyi minden más a szüret is átalakult. Ennek több oka is van, a kulisszatitkokba Farkas Gedeon a cég ügyvezetője vezet be minket. Az egyik ok, hogy a technika és a gép hatékonyabb, mint az ember, a másik ok pedig gazdasági, hogy ma már a szüreten is csak azok az emberek dolgozhatnak, akik a cég alkalmazásában állnak, és ezt a hatóság nagyon komolyan ellenőrzi, nincs lehetőség a barátok, szomszédok segítő kezeit igénybe venni egy finom tál pörköltért cserébe. Természetesen, mint minden más időszakban, ilyenkor is örömmel veszik cégek látogatását, de a csapatépítő szüret elsősorban inkább a kóstolásban merül ki. Persze, ha mindenképpen ragaszkodunk egy klasszikus szüreti csapatépítő programra, azért arra mindig van megoldás, hogy a kollégák egy látvány szüret keretében, kipróbálják az ősi módszereket, a puttonyozástól kezdve a daráláson és préselésen át, a hordóba fejtésig. Visszatérve az automatizált rendszerhez, a szüret ebben a formában azért is hatékonyabb, mert a gép gyorsabban végez a betakarítással, így sokkal ideálisabb hőfokon kerülnek a szőlőszemek feldolgozásra, amely javítja a bor minőségét, másrészt sokkal kisebb kárt is tesznek a kacsokban.
Fehér borvidék
A Varsányi Pincészethez 90 hektárnyi termőterület tartozik, meséli nekünk a beszélgetésbe kapcsolódva Farkasné Varsányi Katalin. A családi pincészetet édesapja, Varsányi Lajos alapította 1991-ben, a korábbi tsz területeket és pincéket megmentve. Annak ellenére, hogy a bikavérnek köszönhetően elsőre a vörösbort párosítjuk az egri borvidékhez, a terület jellemzően fehérboros vidék. Évente 1,5 millió palack készül a pincészetben, amellyel a hazai bortermelők között a középmezőnyben állnak. A pincészet kínálatában fehér, vörös és rozé borok is megtalálhatók, éves szinten a borok húsz százaléka kerül a hazai üzletekbe, a többit a környező országokba, Lengyelországba, Csehországba és Szlovákiába exportálják, de még Kínában is örömmel fogyasztják a vidék borait.
Családi kötelék
A nevekből talán már önök is kikövetkeztették, hogy Katalin és Gedeon házaspár, közös történetük 2007-ben indult, ahol tanulmányaik során ismerkedtek meg egymással. Katalin esetében adott volt, hogy ezen területen tanul tovább és folytatja a családi vállalkozást, amelyben mellette két lánytestvérének is fontos szerep jut. Gedeon ezzel szemben Érden nevelkedett és tanult, amikor egy pályaválasztási tanácsadás során figyelt fel a bortermelésre, ami első körben jó bulinak tűnt, hiszen ahol bor van, ott mindig jó a hangulat. - meséli nekünk nevetve. Természetesen később aztán komoly hivatássá vált számára is a borászat, amit a pincészet eredményei is szépen igazolnak.
Mivel több mint két évtizede együtt vannak, adott a kérdés miképpen fér meg egymás mellett a munka és a magánélet. Gedeon szerint erre rendkívül egyszerű a válasz, bármi is történt a munkahelyen, bármilyen is volt az adott nap, este otthon a legnagyobb egyetértésben és szeretetben bújnak egymás mellé. Lassan már a család harmadik nemzedéke is kopogtat a pincészet ajtaján, de mint a szülőktől megtudtuk első körben saját útjukat, tanulmányaikat kell megjárni a gyerekeknek.
Bagolyvár
A Varsányi Pincészet székhelye Verpeléten található és a mintabolt mellett a borház ideális helyszíne lehet esküvők, születésnapok, osztálytalálkozók, vagy céges rendezvények és üzleti megbeszéléseknek is. A pincészetben három nagy pinceterem található, ebből kettőt használnak jelenleg, a harmadik különleges múltbéli technológiai megoldásával jó alapot jelent egy muzeális terem kialakításához, ami a közeljövő, egyelőre „titkos” terve. Szintén a fejlesztési terv részéként szeretnének egy kis szálló részt is kialakítani a pincészet területe mellett, amely 10-15 fő elszállásolására lesz majd alkalmas.
Partybor
Az újítás és megújulás nem áll messze a cég hitvallásától, hiszen minden generáció hozzá teszi a maga ötletét a borok készítéséhez. Ezen koncepció mentén született például meg a közelmúltban a fiatal felnőtteket, a Z generáció borfogyasztóit megszólító Weekend Selection Partybor család. Az eleven, játékos színekben pompázó, lazaságot sugárzó címkék egyetemista pénztárcákhoz szabott, de komoly borokat takarnak. A sorozat rozé tagja, a #szombat például az egyik legrangosabb lengyel borversenyen a legjobb ár-érték kategória díját nyerte el.
Family Selection
A Family Selection a laza, könnyed borfogyasztás élményét kínálja, hiszen az élet nem csupán a nagy, monumentális pillanatokról szól, hanem a könnyed, csendes hétköznapokról is. Felnőtt fejjel sem csak a világ problémáinak megoldásán fáradozunk, hanem két világmegváltás között ott vannak az alacsonyabb amplitúdójú mindennapok. De még az ilyen napokat is érdemes lehet aláhúzni, ezt a célt szolgálják a Family Selection sorozat könnyed, reduktív, gyümölcsös, ropogós savakkal rendelkező borai, amelyben visszaköszönnek a terroir sajátosságai.
Grand Selection
A paletta csúcsaként ott áll a Grand Selection sorozat, amelyek akkor születnek meg, amikor elszállnak felettünk az angyalok, amikor ránk mosolyog a sors és az égiek. Ezek kifejezetten nagy tételek, nagy pillanatokhoz. Azokra az alkalmakra, amelyek mérföldköveket jelentenek az emberöltő során, vagy az olyan napokhoz, amelyeket kiemelnénk a megszokott szürkeségéből. Ezek azok a palackok, amelyekben ott lapul a pincészet több, mint három évtizedes múltja, de amelyekből már kiolvashatók az új tervek, az új irányok, a jövő részegítő mámora. Tervekből pedig sosincs hiány, hiszen a közeljövőben pezsgő kollekcióval szeretnék majd bővíteni a palettát, ami legalább olyan ígéretesnek tűnik, mint a fiatalabb korosztálynak szánt friss borok.
Búcsúzóul mi egy kis kóstolót kaptunk ajándékba, önöknek pedig hoztunk egy-egy ajánlást, hogy ünnepi alkalmakra milyen fehér-, illetve vörösbor kerüljön az asztalra. Egészségükre!